Íme néhány portré fotózási tipp, amelyek segíthetnek abban, hogy minél jobb eredményt érj el. Tapasztalatom alapján, sok kísérlet, ráfordított idő, tapasztalat és kitartás kell ahhoz, hogy jó portré képek készüljenek.
A jó kapcsolat létrehozása a modellel nagyon fontos a portré fotózás során. Beszéljetek, kérdezd meg, hogyan érzi magát, és adj útmutatást a pózok, kifejezések stb. tekintetében.
A portré fotózás sok időt és türelmet igényel. Tervezd meg előre a fotózást, és készülj fel arra, hogy a modellnek időre van szüksége, hogy beleszokjon a fotózási folyamatba. A folyamatos beszélgetés, kommunikáció azt segíti, hogy a modell jobban érezze magát, ezáltal a képek is jobbak lesznek.
A portréfotók esetében fontos, hogy a modell szemére fókuszálj. A képen ez a legfontosabb rész, a szem éles legyen. Egy jó minőségű objektív és megfelelő fókusz használata javítja a kép minőségét.
Mindig kérj engedélyt, mielőtt a képét közzéteszed vagy felhasználod. Ez nem csak etikus, hanem jogi okokból is fontos.
Változtass az állásokon és a szögeken, hogy érdekesebb és változatosabb képeket készíts. Ugyanazt a beállítást próbáld meg messzebbről, közelebbről fotózni. Használj különböző gyújtótávolságú objektíveket és nézd meg, hasonlítsd össze az eredményt. ha már elég sok képet készítesz, akkor látni fogod a jobb eredményt, és a képeken is látszani fog.
A háttér nagyon fontos a portré fotózásban. A színek és minták segíthetnek a kép hangulatának és kontextusának megteremtésében. Van amikor az egyszínű háttér teljesen jól működik a képen. Az erős színek portré fotózásnál elviszik a figyelmet, ezt nem javaslom. A homogén színek, 1 vagy 2 szín a háttérben jó választás lehet. Milyen céllal készül a kép? Weboldalhoz, magán használatra, társkereső fórumra, üzleti profilhoz? Ezek mind fontos kérdések, mielőtt a fotózás elkezdődik, hogy kiválasszuk a megfelelő hátteret és ruházatot a képek elkészítéséhez.
A természetes fény sokkal jobb eredményt adhat, mint a műfény. Próbáld meg a modellt olyan helyen elhelyezni, ahol sok természetes fény van. Legjobb egy ablak mellet fotózni, itt megtudod figyelni a fény hogyan alakul az arcon és mi az, ami kiemelkedik, ami hangsúlyt kap, és ami eltűnik a képen. Ez egy nagyszerű tapasztalat, hogyan használd a fényt. A fotózáson bevethetsz derítőlapokat, amivel a fényt formálod a portré képen. A stúdió világítás is jó választás lehet, ez inkább business portré képeknél fontos, ahol a képek weboldalra vagy egy célzott hirdetéshez, cikkhez, reklámhoz készülnek.
A széles szögű képek segíthetnek abban, hogy a modellt és a környezetet egyaránt megmutassák, ami sokkal érdekesebb és változatosabb képeket eredményez. A 35 mm-el készült képek remek eredményt hoznak.